Ένα σύνθετο πρόγραμμα στον υπέροχο κήπο του Magic Garden με τρία μέρη.
Στο πρώτο μέρος τα παιδιά γνωρίζουν τον κόσμο των αλόγων την ιστορία και την προσωπικότητα του, την διαδρομή του στον χρόνο από την προϊστορία έως σήμερα, πως ζει στον στάβλο και στο λιβάδι. Επίσης την ζωή του καθημερινά, τις συνήθειες, τις αρρώστιες, τον χαρακτήρα και τα χαρακτηριστικά του, τον συναισθηματικό του κόσμο και ακόμα τον δεσμό του με τον άνθρωπο και σε τους τομείς πρωτοστάτησε στην ζωή του. Ο ρόλος του στην Μυθολογία, στην Ιστορία, στην Τέχνη είναι σημαντικότερος από κάθε άλλο ζώο ενώ η ομορφιά, η δύναμη και η αφοσίωση στο αφεντικό του δημιούργησαν “άλογα θρύλους” που δεν ξεχάστηκαν ποτέ!. Στο δεύτερο μέρος διηγούμαστε στα παιδιά ποιος είναι ο Billy, που βρέθηκε πεταμένος από την ασυνειδησία των ανθρώπων, πως σώθηκε και πως τον φροντίζουμε εδώ τον ίδιο και την φίλη του την Zizel. Έρχονται σε επαφή μαζί του όπως και με όλα τα σπάνια μικροσκοπικά αλογάκια που ήρθαν από την Αμερική και ζουν το αληθινό παραμύθι τους στην Ελλάδα.. Πως ταξίδεψαν, ποιος είναι ο σκοπός της ζωής τους, γιατί είναι τόσο σπάνια, τρυφερά και αγαπητά και τι ακριβώς προσφέρουν στα παιδιά που ζουν στα νοσοκομεία και στα ιδρύματα. Μέσα από αυτό το έργο των μικρών αλόγων τα παιδιά μαθαίνουν την Χαρά της Προσφοράς! |
Στο τρίτο μέρος τα παιδιά οδηγούνται στην μικρή αρένα όπου τα άλογα γυμνάζονται και εκπαιδεύονται και παρακολουθούν για λίγο την εκπαίδευση τους. Τα αλογάκια αυτά δεν ιππεύονται αλλά αναπτύσσοντας εμπιστοσύνη στον χειριστή τους εκτελούν τις επιθυμίες του. Τέλος ένας ξέφρενος καλπασμός όλων των αλόγων ενθουσιάζουν τα παιδιά τα οποία μας αφήνουν με μια υπόσχεση!.
Στον κήπο με τα άλογα! Σε συνεργασία με το 4eProject. |